Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Markét & Karol

Svatební knížky

Nejen pivečka chceme komentovat, ale krátce i knížky, které jsme dostali darem a za které moc děkujeme!

V této kategorii budu pravděpodobně přispívat hlavně já, Markéta, na rozdíl od té předchozí :)

Příspěvky budou ale naskakovat pomalu, protože přečíst a vychutnat knihu je o poznání delší záležitost, než si pochutnat na sklenici piva.

Každopádně knihovnička už je zaplněna a při pohledu na ni mi srdéčko plesá :)

J. Schalansky: Atlas odlehlých ostrovů


První knížku jsem zvolila zpočátku z čistě pragmatických důvodů - má tvrdé desky a já vyrazila vyzvednout si překlad oddacího listu. Spojila jsem tak příjemné s užitečným, počtu si a ještě mám desky pro důležitý dokument. Až později mi došlo, že výběr má i hlubší význam, jelikož knížku jsme dostali od kamaráda překladatele/tlumočníka, a tak se perfektně hodí na tuto cestu. Knížka je z oblasti beletrie, spojuje cestopisné vyprávění, kartografii a dobrodružné fantazírování. Začíná zajímavým a nenásilným zamyšlením se nad významem map a kartografie obecně. Později vypráví autorka krátké příběhy o padesáti vybraných ostrovech, které nikdy nenavštívila a nenavštíví, ale které lákají dobrodruhy svou vzdáleností, tajemností a všemi možnostmi, které může jejich fantazie vymyslet.


"Dvourozměrná mapa světa je kompromisem, který dělá z kartografie umění mezi nehorázně zjednodušenou abstrakcí a estetickým zachycením světa."  

Paweł Huelle: Mercedes-Benz. Z dopisů Hrabalovi.


Knížka je dopisem Bohumilu Hrabalovi, je vyprávěním o jízdách s instruktorkou Ciwle, během kterých vyslechneme mnohá další vyprávění - co, kde a jak zažil hrdina, náš vypravěč, a jeho rodina. Knížka je tok myšlenek a příběhů, které se přerušují a znovu plynou, jedny končí a nové začínají. Kdo má rád strýčka Pepina z Postřižin, oblíbí si i tuto knížku. Styl psaní i téma - nadšení pro motorismus - jsou ve stylu "hrabalovském", přesto se ale nejedná o plagiát. Knížka je pocta Hrabalovi, která se čte příjemně a s úsměvem na tváři.


Zajímavý rozhovor s autorem k přečtení na: http://zpravy.idnes.cz/bohumil-hrabal-byl-genius-rika-polsky-spisovatel-pawel-huelle-pbp-/kavarna.aspx?c=A100409_144040_kavarna_chu


"...

Milý pane Bohumile, takže právě tehdy, když mi slečna Ciwle řekla svým neobyčejným, trochu kovovým hlasem - Bože, jak vy vyprávíte - už jsem měl na konci jazyka - co já, raději si přečtěte Večerní kurs, tam jsou teprve příběhy, které by si měl každý instruktor připomenout před spaním nebo před výjezdem s žákem do města, tam je ta pěkná motorizační lyrika, tam je teprve vyložená platonská idea vztahu instruktora a žáka, která přece nespočívá v obyčejném cvičení, v banálním dozoru, běžné výuce, ale ve vyprávění si pěkných příběhů, v onom slovním svatém přijímání, které spojuje lidi bez ohledu na pohlaví, politiku, původ - ale bohužel, pane Bohumile, jsem to neřekl, protože mi oči vylezli z důlků, srdce zatřepotalo v krku a v ústech vyprahlo jako po třech dnech kašubské veselky, jen co jsem uviděl, jak slečna Ciwle náhle přidává plyn a proplétá se mezi těmi vzteklými řidiči, jak ten jejich dav rozhání hrantým zobáčkem fiátku a pak, doslova v poslední vteřině, projíždí úzkým hrdlem mezi rozjíždějící se tramvají a už pomalu jedoucím tirákem; ach, škoda že jste to nemohl vidět, milý pane Bohumile, to vítězství mladé dívky v malém fiatu nad davem řvoucích řidičů a nad těmi dvěma strašnými mači: řidičem třináctky a řidičem tiráku, kteří prostě šíleli, když viděli ten průjezd malého fiatu těsně před svými nosy, ten hazardní skok mezi Skyllou tramvaje a Charybdou tiráku, to bylo, pane Bohumile, opravdu něco úžasného, ten triumf inteligence nad masou, to ironické vysmání se slepé a hluché frustraci, ten dlouhý nos, který jim ukázala slečna Ciwle a její žák: hopsa hejsa do Brandejsa, polibte nám prdel, strejcové pitomí. ..."

Charles M. Schulz: Snoopy i kwestia stylu


Z opisu: "Snoopy, sympatyczny pies rasy beagle, urodził się w Ameryce w 1950 roku. Dzieło Schulza -Snoopy - doczekało się wielu interpretacji: filozoficznych, psychologicznych, socjologicznych, a nawet religijnych. Wynika z tego, że jest ono traktowane jako należące do kultury wysokiej, do całkiem poważnej literatury i sztuki."


Knížka se skládá z krátkého vtipného moudra vyřčeného Snoopym a obrázku, který moudro podtrhává. Knížka se pro mě stala odpočinutím a útěkem od reality - ve chvíli, kdy Karol a Szymon vařili v kuchyni pivo a já chtěla zapomenout na obavy, jak bude vypadat kuchyně "poté" :)  

Zdeněk Svěrák: Povídky


Kniha obsahuje 10 krátkých povídek. Svěráka lze rozpoznat ve stylu, humoru i v perfektním a přitom jednoduchém jazyce. Motivy povídek pochází z tvrdé reality každodenního života obyčejných lidí. Hrdinové povídek řeší nejakou situaci, unikají před problémy. Situace se ale často vyřeší sama nebo nabere náhodnými událostmi úplně jiný směr či dostane jiný rozměr.


Z anotace: "Povídka je záhon, román je pole. Vždycky jsem věděl, že pole neobdělám, ale práce na záhoncích mě lákala. Záhon není nedohledný. A při práci na něm mě zajímá nejen sázení, ale i pletí. Baví mě vytrhávání plevelu, těch slov, která dusí ta pravá. Baví mě být stručný."  

Petr Kapoun: Nejčastější věty před smrtí


Knížka je porcí černého humoru, každá stránka nabízí dvě až tři hlášky vět před smrtí. Ideální četba na mojí cestě z práce, odlehčující, veselá a praktická - při přesedání lehko poznám, kde jsem skončila.


Stručnost knížky a rychlost jejího čtení mi připomněla soutěž na základní škole, kdo přečte za měsíc víc knížek. S takovou knížkou bych tehdy vyhrála a nenesla si zážitek zklamání dodnes :)


Pár vybraných nejpodařenějších příkladů vět před smrtí:

Drahá, nechceš řídit?


Tak co? Modrej, nebo červenej?


Zprava dobrý!


Prej bažina. Trochu bláta a ty hned naděláš!